Jesteś tutaj

1-2.05.2020 r. -K- 27 PARADA PAROWOZÓW w Wolsztynie

Miejsce: 

Parowozownia Wolsztyn

Data: 
sobota, 02 Maj 2020,
09:00 do 19:00

za stroną: https://www.parowozowniawolsztyn.pl/xxvi-parada-parowozow-2019/

 

Szanowni Państwo,

w związku z szerzeniem się koronawirusa SARS-CoV-2 tegoroczna XXVII Parada Parowozów oraz imprezy jej towarzyszące zaplanowane na 1-3.05.2020 r. zostają odwołane.

Przewidywany termin organizacji XXVII Parady Parowozów to wrzesień 2020 r.

 

XXVII Parada Parowozów - WOLSZTYN

sobota 2 maja 2020 r.,

widowisko “Światło, para, dźwięk”

wieczór poprzedzający paradę – piątek 1 maja

Organizowana w Wolsztynie od 1991 roku Parada Parowozów jest jedną z najważniejszych imprez kolejowych w Polsce i Europie. Odbywające się na przełomie kwietnia i maja wydarzenie co roku przyciąga ponad dwadzieścia tysięcy turystów oraz miłośników kolejnictwa ze wszystkich zakątków świata, sam Wolsztyn zaś zamienia się w światową stolicę pary.

 

To wtedy w Wolsztynie doświadczyć można niecodziennego i niespotykanego nigdzie indziej w Polsce widoku – w jednym miejscu i w jednym momencie “pod parą” jest nawet 10 zabytkowych lokomotyw parowych! W ubiegłych latach były wśród nich zarówno wolsztyńskie parowozy Ol49-59, Ol49-69 oraz Pt47-65, występujące gościnnie lokomotywy Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, a także maszyny zagraniczne przybyłe z Anglii, Niemiec, a nawet z Luksemburga. I tak w 2018 roku paradę uświetnił zaprezentowany w Polsce po raz pierwszy, wyprodukowany w Belgii w 1920 roku parowóz Cockerill 503, w roku 2019 natomiast angielski Beyer Peacock nr 1827 pochodzący z roku 1879, będący najstarszym z parowozów, jakie dotychczas uczestniczyły w wolsztyńskich paradach.

 

Parada Parowozów jest jedną z niewielu okazji, by móc z bliska podziwiać te wspaniałe, potężne maszyny zarówno podczas paradnego przejazdu przez wolsztyńską stację, jak również w trakcie przygotowań technicznych, prezentujących codzienną obsługę lokomotyw parowych. Istnieje wtedy także możliwość gruntownego zwiedzania zaplecza wolsztyńskiej parowozowni oraz zapoznania się z jej pracą.

 

Paradzie towarzyszy wiele ciekawych wydarzeń. Przez cały weekend na okolicznych stalowych szlakach odbywają się przejazdy składami RETRO, w industrialnej przestrzeni hali napraw podziwiać można wystawę fotografii wyłonionych w międzynarodowym konkursie “Parowozowe Impresje”. Po zapadnięciu zmroku zaś miejsce ma multimedialne widowisko “Światło, para, dźwięk”, w którym grające główną rolę parowozy zobaczyć można w odsłonie niezwykłej – w kolorowym świetle laserów, kłębach dymu i pary, przy monumentalnej muzyce.

 

Kolejna, XXVII Parada Parowozów planowana jest na sobotę 2 maja 2020 roku, widowisko “Światło, para, dźwięk” w wieczór poprzedzający paradę – piątek 1 maja.

 

Wstęp na Paradę Parowozów oraz widowisko multimedialne jest bezpłatny.

 

Zapraszamy do uczestniczenia razem z nami w tym wyjątkowym święcie parowozów!

 


 

XXVI Parada Parowozów 2019

 

 

XXV Parada Parowozów 2018

 

 

Parowozownia Wolsztyn Instytucja Kultury Województwa Wielkopolskiego

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych