Jesteś tutaj

8 i 9.09.2018 -K- Gala Parowozów

Miejsce: 

Muzeum Techniki i Kolejnictwa w Jworzynie Śl.

Data: 
sobota, 08 Wrzesień 2018, 08:00 do niedziela, 09 Wrzesień 2018, 19:00

8 i 9 września 2018

GALA PAROWOZÓW

GALA PAROWOZÓW

 

08.09.2018 r.- 09.09.2018 r.

Jaworzyna Śląska – Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Od 2011 roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku (oddział Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska) organizuje Galę Parowozów, międzynarodowe zloty zabytkowych lokomotyw. Udział w niej biorą czynne, zabytkowe lokomotywy parowe z Polski, Czech i Niemiec. W ostatniej edycji – VII – udział w niej wzięło 6 parowozów i ponad 15 000 zwiedzających.

Celem organizowanego przez nas wydarzenia jest promocja idei ochrony zabytków techniki . Od samego początku Gala Parowozów ma umożliwić odwiedzającym nas gościom możliwość bezpośredniego kontaktu z żywymi pomnikami dawnej techniki, parowozami. Maszynami, które w sposób fundamentalny odmieniły oblicze świata.

Gala ma formułę wystawy plenerowej organizowanej na terenie zespołu dawnej parowozowni wachlarzowej w Jaworzynie Śląskiej (dziś siedziby Muzeum). Wystawie towarzyszą całodzienne prezentacje lokomotyw – m.in. na obrotnicy kolejowej oraz przejazdy pociągami prowadzonymi przez uczestniczące parowozy po najbardziej malowniczych trasach kolejowych Przedgórza Sudeckiego. Tradycyjnie w sobotni wieczór organizowany jest spektakl teatralny, w którym w role aktorów wcielają się lokomotywy parowe…

Zeszłoroczna – już siódma – edycja Gali Parowozów odbyła w nieco zmienionej formule. Oprócz lokomotyw parowych do udziału w naszym zlocie zaprosiliśmy również zabytkowe pojazdy użytkowe – ciągniki rolnicze, parowe walce drogowe, lokomobile czy pojazdy wojskowe wreszcie. Wszystkie zaprezentowane zostaną na terenie zespołu folwarczno – pałacowego Burghausów w Piotrowicach Świdnickich (ok. 2 km od Jaworzyny Śląskiej). Po raz pierwszy więc w Polsce będzie można było zapoznać się z dawnymi pojazdami w tak szerokim spektrum.

Tegorocznej edycja odbędzie się w dniach 8 do 9 września 2018 r.

Zespół Muzeum,

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych