Jesteś tutaj

29-30 września 2018 r. - MINIATUROWA POLSKA

MINIATUROWA POLSKA
Świat wokół kolei
ARENA Gliwice, 29-30 września 2018

MINIATUROWA POLSKA - Świat wokół kolei to wspaniały świat rozciągający się wokół wszystkiego co ma związek z koleją w każdej wielkości i skali. To wspaniała zabawa nie tylko dla małych ale i dużych. Dla całej rodziny!

 

W czasie trwania Miniaturowej miłośnicy kolei z całej Polski prezentują swe modelarskie i kolekcjonerskie dokonania, bawią się w kolej, jeżdżą pociągami i co jest najważniejsze – wciągają w tę zabawę widzów i przybyłych gości. W mnogości przygotowanych atrakcji goście na każdym polu zainteresowania koleją, na każdym poziomie znajomości i zaangażowania, a przede wszystkim w każdym wieku, w tym najmłodsi mogą znaleźć coś dla siebie – od układania klocków na podłodze, zajęć plastycznych, sklejania prostych modeli, zdobywania sprawności uruchomienia kolejki, ćwiczenia sterowania lokomotywami i ruchem pociągów na makiecie do kontemplacji i dyskusji nad perfekcją odtworzenia taboru, linii i infrastruktury kolejowej, naśladownictwa w miniaturze prawdziwego ruchu kolejowego, jak i samodzielnego poprowadzenia na symulatorze ogromnej, prawdziwej lokomotywy.


fot. Marcin Kapica

MINIATUROWA POLSKA - Świat wokół kolei służy zaprezentowaniu wiedzy, zbiorów i osiągnięć w dziedzinie kolejowego hobby zaprezentowanego przez najważniejsze ośrodki hobbystyczne naszego kraju. Zapraszamy do obejrzenia i zapoznania się z aktualnym dorobkiem modelarskim i kolekcjonerskim – modeli lokomotyw i wagonów, bogactwa różnorodnych makiet kolejowych, ruchu miniaturowych pociągów – odwzorowującym technikę i rozwój prawdziwej kolei w poszczególnych okresach historycznych, dyskusji, wymiany poglądów, zabawy kolejkami, jak i czynnego udziału w prowadzeniu miniaturowych pociągów po makiecie lub prawdziwej lokomotywy w kabinie symulatora. Nieodłącznym elementem Miniaturowej jest też konkurs na najefektowniejszą ekspozycję, najładniejszy segment makiety, najciekawszy skład pociągu.


fot. Marcin Kapica

MINIATUROWA POLSKA - Świat wokół kolei z założenia i charakteru jest kierowana do młodzieży uczącej się. Miniaturowa daje możliwość spotkania się w jednym miejscu przedstawicieli szkół o profilach związanych z branżą kolejową i pracodawców dając możliwość nawiązania współpracy w zakresie edukacji, realizacji praktyk zawodowych oraz zasilenia kadr zawodowych.

video: Kamil Kokoszka

Atrakcje

 

 • Najciekawsze modele i makiety linii kolejowych ze stacjami i bocznicami, z jeżdżącymi pociągami wyglądem odpowiadającymi poszczególnym epokom historycznym.
 • Najlepsze dzieła klubów i modelarzy z całej Polski.
 • Pokazy prowadzenia ruchu kolejowego na makietach.
 • Nauka prowadzenia pociągów (maszynista) na makietach ćwiczebnych, gdzie samodzielnie. można poprowadzić pociąg, sterować ruchem kolejowym, w tym wykonać manewry na stacji.
 • Nauka sterowania ruchem kolejowym (dyżurny ruchu) na stacjach ćwiczebnych.
 • Pokazy zdalnego sterownia modelami pojazdów w różnych skalach.
 • Warsztaty modelarskie budowy makiet i modeli.
 • Kolejowe przedszkole – zajęcia manualne i plastyczne dla dzieci, w tym układanie i zabawy kolejkami, składanie i sklejanie prostych modeli.
 • Symulatory prawdziwych lokomotyw
 • Prezentacje szkół i spółek kolejowych
 • Stoiska sklepów i firm modelarskich z pamiątkami, modelami i akcesoriami do budowy makiet i dioram.

 

Miejsce

 

MINIATUROWA POLSKA - Świat wokół kolei – jej pierwsza edycja odbędzie się w nowo oddanym obiekcie widowiskowo-sportowym Arena Gliwice (Gliwice, ul. Akademicka 50). Wystawa i atrakcje będą zlokalizowane w holu C i w Małej Arenie.

Wejście do Małej Areny (oznaczone literą C) znajduje się od strony ul. Panewnickiej – jest to południowo-wschodni kraniec obiektu.

Dojazd

 

Najlepszy dojazd do Areny Gliwice samochodem prowadzi przez Drogową Trasę Średnicową (DTŚ) – DK902. Jadąc od strony Katowic należy zjechać w Gliwicach drugim zjazdem za skrzyżowaniem z A1 i kierować się na Politechnikę Śląską. Natomiast jadąc od strony Centrum Gliwic, zjechać drugim zjazdem za tunelem, na osiedle Baildona i dalej ulicą Panewnicką.

Dla przybywających na Miniaturową Polskę koleją zorganizowane jest autobusowe wahadło (linia specjalna S11), które dowiezie odwiedzających spod Dworca Kolejowego Gliwice do Areny Gliwice i z powrotem. Przystanek autobusu znajduje się na ul. Getta Warszawskiego, obok budynku Poczty Polskiej. Autobusy będą odjeżdżały co około 20 min.

Termin

 

 • Sobota, 29 września 2018, godz. 10:00 – 18:00
 • Niedziela, 30 września 2018, godz. 10:00 – 18:00
      z przerwą ruchową od 13:30 do 14:30
  Wystawa jest czynna cały czas. Podczas przerwy ruchowej nie jeżdżą pociągi, symulatory są wyłączone.

 

Bilety wstępu

 

Ekspozycja w holu C między innymi z pamiątkami i gadżetami jest ogólnie dostępna, bez opłat. Wstęp na część wystawową - na płytę Małej Areny jest darmowy dla dzieci i młodzieży do lat 14. Starsi i dorośli płacą po 15 zł od osoby. Bilety wstępu są sprzedawane za gotówkę w kasie znajdującej się w holu C, skąd prowadzi wejście na Małą Arenę.
Jako bilety wstępu są przygotowane specjalne karnety z logo Miniaturowej Polski, które mogą stanowić pamiątkę uczestnictwa w wydarzeniu. Prócz tego w kasie można zakupić za 4 zł ładną pamiątkę-gadżet Miniaturowej Polski: okolicznościową, stylizowaną smycz lub blaszany, magnetyczny znaczek-buton.

 

Rozmieszczenie atrakcji

 

Wszystkie prezentacje stowarzyszeń, klubów i osób indywidualnych, szkół mają miejsce na płycie Małej Areny.

 

Wystawcy komercyjni (sklepy modelarskie, producenci modeli i elementów makiet) a także spółki kolejowe prezentują się w holu C, przy wejściu do Małej Areny.

 

Gość specjalny imprezy

PIKO zaprezentuje zwiedzającym rozwój i nowoczesną, spełniającą oczekiwania miłośników teraźniejszość naszego pięknego hobby, jakim jest pasja do kolei i zabawa kolejkami, w czym PIKO nieustannie towarzysząc nam w tym od zarania powojennej Polski jest w ogóle postrzegane jako synonim kolejek w Polsce.

 

Główny partner Miniaturowej

Pasażerów, miłośników rodzimego transportu kolejowego Koleje Śląskie o wydarzeniu informują, zapraszają i dowiozą.

 

Partnerzy medialni

 

 

 

Fundator i operatorzy

   
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Organizatorzy

 

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach
(organizator comiesięcznej giełdy modelarskiej w CKZiU w Sosnowcu)
(członek Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych)
wraz z koordynatorami ze szkół, klubów modelarskich i stowarzyszeń miłośników kolei z całej Polski.

 

Kontakt

 

Stowarzyszenie Miłośników Kolei
40-525 Katowice, ul. Kościuszki 182

Andrzej Wilk   601 433 075
Kazimierz Miga   885 505 049
Leszek Wala   603 453 399
Piotr Andrzejewski   519 117 235
Arkadiusz Krzempek   605 204 487

 

www.miniaturowa.kmd.pl

 

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych