Jesteś tutaj

8.08.2015 r. - III Parada Lokomotyw! w Międzychodzie

za stroną: Kurier Kolejowy

III Parada Lokomotyw w Międzychodzie

Fot. Remigiusz Grochowiak

Trzecia Parada Lokomotyw w Międzychodzie odbędzie się, co prawda, dopiero 8 sierpnia 2015 roku, ale już dziś warto, myśląc o wakacjach, uwzględnić ją w swoich planach, gdyż w stosunku do lat poprzednich m.in. znacząco zwiększy się liczba pociągów, jaka tego dnia dotrze na nieczynną w ruchu planowym stację.

Oprócz dotychczasowych pociągów Farmer (z Wolsztyna, prowadzony parowozem) i Pojezierze (z Poznania, trakcja spalinowa) do Międzychodu dotrą pociągi z Gorzowa Wielkopolskiego (Drwal, trakcja spalinowa) i Legnicy p. Żagań i Zieloną Górę (Gajowy, szynobus).

Dodatkowo na paradę przyjedzie kilka lokomotyw spalinowych, reprezentujących różne epoki kolejnictwa w Polsce. Na trasach zamkniętych dla ruchu kolejowego pojawią się tradycyjnie zabytkowe autobusy Kolejowej Komunikacji Zastępczej (m.in. Sielawa z Poznania Głównego przez Szamotuły, Chrzypsko Wielkie, Sieraków). 

Na samej stacji planowany jest całodniowy piknik kolejowy. W ciągu całego dnia z Międzychodu odjeżdżać będą liczne pociągi lokalne, m.in. do Wierzbna, Międzychodu Letnisko, Gorzynia i Łowynia. Na tegoroczną paradę sama stacja zostanie poddana rewitalizacji. Oczyszczone zostaną perony i przejścia, przywrócona zostanie zieleń stacyjna (klomby, donice i skwery).

Parada jest organizowana przez Instytut Rozwoju i Promocji Kolei przy współudziale Gminy Międzychód, Gminy Sieraków, Starostwa Powiatowego w Międzychodzie, PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Zielonej Górze, PKP Cargo, Przewozy Regionalne i Lotos Kolej.

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych