Jesteś tutaj

Główne atrakcje Parady Parowozów 2015

żródło: PKP Cargo S.A.

 

Główne atrakcje Parady Parowozów 2015.

Jak co roku zabawa połączy się z edukacją

XXII Parada Parowozów rozpocznie się już za kilkanaście dni. Tegoroczne wydarzenie, współorganizowane przez PKP CARGO, Fundację Era Parowozów oraz Gminę Wolsztyn, tradycyjnie odbędzie się w czasie majówki w Wolsztynie. Program imprezy zaplanowanej na 2 maja został przygotowany z myślą zarówno o najmłodszych, jak i miłośnikach kolei. Obie wskazane grupy mogą liczyć na wiele atrakcji. Wydarzeniem specjalnym będzie możliwość uczestniczenia w pobiciu rekordu Guinnessa, które zaplanowano właśnie na Paradę Parowozów 2015.

Głównym celem przyświecającym organizatorom Parady Parowozów jest szerzenie polskiej tradycji kolejnictwa. Co roku, główną atrakcją są przejażdżki zabytkowymi parowozami. W tym roku miłośnicy kolei będą mogli wsiąść m.in. do parowozu OL49-69 czy OKz32-2. Natomiast najmłodsi mogą liczyć na wydarzenia specjalne przygotowane w strefie dla dzieci i młodzieży, których hasłem przewodnim będzie edukacja przez zabawę.  

Tegoroczna Parada Parowozów rozpocznie się około godz. 11 Festiwalem Swojskiego Jadła. Kolejnym punktem programu jest występ Powiatowej Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej, natomiast od godz. 13 rozpoczną się atrakcje związane bezpośrednio z głównym punktem programu, czyli parowozami.

- Parada Parowozów już na stałe wpisała się w kalendarze fanów kolejnictwa z całej Polski, dlatego cieszymy się, że po raz kolejny możemy współorganizować tę ważną dla nich imprezę – mówi Mirosław Kuk, rzecznik prasowy PKP CARGO S.A. – W związku z tym, że tegoroczne wydarzenie inauguruje cykl „Lato z Parowozami”, które jest skierowane do najmłodszych, skupiamy się na wysokiej jakości atrakcjach skierowanych właśnie do tej grupy. Zadbamy, by w specjalnie wydzielonej dla nich strefie, nie tylko świetnie się bawiły, ale i poznały historię kolejnictwa i Parowozowni. Chcemy od najmłodszych lat zaszczepiać w młodych ludziach miłość do kolei – dodaje.

 

Ważnym elementem tegorocznej Parady Parowozów jest próba pobicia rekordu Guinnessa. Przygotowania rozpoczną się 2 maja o godz. 15, natomiast samo wydarzenie zaplanowane jest na godz. 17. To właśnie wtedy podjęte zostaną dwa wyzwania: największej liczby osób mieszczących się w kartonowym pociągu oraz największej liczby osób czytających na głos wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”. W międzyczasie, odbywać się będą liczne koncerty, podczas których każdy fan muzyki z pewnością znajdzie coś dla siebie.

 

Na zakończenie dnia o godz. 21.45 organizatorzy standardowo przygotowali wyjątkowe przedstawienie „Światło, dźwięk i para”, które w tym roku będzie współorganizowane z Radiem Merkury. To unikalne widowisko stanowi połączenie uroku zabytkowych parowozów z blaskiem świateł i specjalnie opracowaną muzyką. Gościnnie podczas spektaklu wystąpi poznański teatr „Z głową w chmurach”.

 

Organizatorami XXI Parady Parowozów jest PKP CARGO S.A., Gmina Wolsztyn oraz Fundacja Era Parowozów. Ostatnia wymieniona organizacja, przy udziale Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni, uruchomi w tym roku 4 pociągi retro dla miłośników starej kolei. Więcej szczegółów dostępne jest na stronie

1.    Pociąg „ Era Pary 1” trasa Wolsztyn – Stefanowo – Wolsztyn

Odjazd ze st. Wolsztyn o godz. 10:25. Przyjazd  do st. Stefanowo o godz. 10:58.

Powrót ze Stefanowa o godz. 11:08. Przyjazd do st. Wolsztyn o godz. 11:30.

 2.    Pociąg „Era Pary 2” trasa Wolsztyn – Nowa Wieś Mochy – Wolsztyn

Odjazd ze st. Wolsztyn o godz. 11:45. Przyjazd do st. Nowa Wieś Mochy  o godz. 12:03.

Powrót ze st. Nowa Wieś Mochy o godz. 12:25. Przyjazd do st. Wolsztyn o godz. 12:43.

3.    Pociąg „Era Pary 3” trasa Wolsztyn – Rakoniewice – Wolsztyn

Odjazd ze st. Wolsztyn o godz. 15:40. Przyjazd do st. Rakoniewice o godz. 16:00.

Powrót ze st. Rakoniewice o godz. 16:25. Przyjazd do st. Wolsztyn o godz. 16:45.

 4.    Pociąg „Era Pary 4” trasa Wolsztyn – Rakoniewice - Wolsztyn

Odjazd ze st. Wolsztyn o godz. 17:40. Przyjazd do st. Rakoniewice o godz. 18:00.

Powrót ze st. Rakoniewice o godz. 18:25. Przyjazd do st. Wolsztyn o godz. 18:45.

Cena biletów

Cena biletu za przejazd pociągiem retro wynosi 27 zł. Dzieci do lat czterech oraz osoby niepełnosprawne wraz
z jednym opiekunem zapraszamy do bezpłatnego podróżowania.

Zasady rezerwacji

Rezerwacji na przejazdy pociągami retro można dokonać telefonicznie w godzinach 09:00 – 17:00 pod numerem telefonu 789 118 098 - Daniel. Odbiór zarezerwowanych biletów będzie możliwy w dniu Parady Parowozów na stoisku Fundacji Era Parowozów, na terenie Parowozowni Wolsztyn, przeznaczonym wyłącznie do odbioru
i sprzedaży biletów.

Uwaga: złożenie telefonicznej rezerwacji jest gwarancją nabycia biletu na w/w stoisku w dniu Parady Parowozów, pod warunkiem odebrania biletu na co najmniej 30 min. przed odjazdem każdego z pociągów.

Przedsprzedaż biletów

Bilety będzie można nabywać od dnia 16 kwietnia br. do dnia 1 maja br. w sklepiku Fundacji Era Parowozów, znajdującym się na terenie Parowozowni Wolsztyn w godzinach 11:00 - 14:00 lub poza wyznaczonymi godzinami po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym z Wiesławem pod numerem telefonu 698 303 988.

Sprzedaż biletów w dniu Parady

Bilety będą dostępne na stoisku Fundacji na terenie Parowozowni. Mapka z zaznaczonym punktem odbioru
i sprzedaży biletów zostanie zamieszczona na stronie Fundacji Era Parowozów najpóźniej tydzień przed wydarzeniem.

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych