Jesteś tutaj

Kolejowa Izba Tradycji w Bydgoszczy za kilka tygodni moze przestac istniec

Przy peronie trzecim stacji Bydgoszcz Główna funkcjonuje założona w 1979 roku Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych którą społecznie prowadzi Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Kolei. Niestety organizowana 22 września na 140-leci Drogi Żelaznej z Bydgoszczy do Inowrocławia wystawa może być ostatnią w tym miejscu.

 

Izba Tradycji mieści się w salce przy peronie dzięki uprzejmości Przewozów Regionalnych, które miały w tym miejscu swoją siedzibę. Po reorganizacji biura przeniesiono na ulicę Dworcową, a spółka PKP Dworce Kolejowe, będąca właścicielem nieruchomości żąda płacenia czynszu.  Miesięcznie to 1200 złotych, co dla funkcjonującego społecznie towarzystwa jest kwotą nie do przeskoczenia. Część tej kwoty chcą pokryć Przewozy Regionalne, potrzebny jest jednak partner który pokryje resztę kosztów. Inaczej od października Izba Tradycji  Bydgoskich Dróż Żelaznych Przestanie istnieć.

Obecnie w izbie znajdziemy między innymi mundury kolejowe (także z okresu przedwojennego), stare bilety, zabytkowe automaty z biletami, modele lokomotyw oraz prace dyplomowe uczniów nieistniejącego już Technikum Kolejowego. Towarzystwo organizuje z kolei wycieczki dla dzieci, który przybliżane są zawody związane z koleją. W czasie ostatniej nocy muzeów w Bydgoszczy przez izbę mogło przewinąć się kilka tysięcy zwiedzających.

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych