Jesteś tutaj

Muzeum Kolejnictwa zmieni się w Stację Muzeum

Samorząd Mazowsza podpisał z przedstawicielem PKP S.A. umowę o przeniesieniu Muzeum Kolejnictwa w Warszawie na Szczęśliwice. Powstanie tam nowoczesna ekspozycja historii polskiej kolei.

Umowę w sprawie współpracy przy tworzeniu placówki podpisali marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz członek zarządu PKP S.A, Jarosław Bator.

Placówka w przyszłości ma być prowadzona przez obu sygnatariuszy. Wśród zbiorów Stacji Muzeum znajdą się eksponaty Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, a także te przekazane przez PKP i m.st. Warszawę.

– Projekt relokacji muzeum wpasowuje się zarówno w tradycję kolei, jak i w działalność biznesową, polegającą na zarządzaniu nieruchomościami. Jednym z naszych kluczowych zadań jest rewitalizacja terenów kolejowych i nadawanie im nowych funkcji, użytecznych dla mieszkańców – zaznaczył Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. – Dzięki Stacji Muzeum warszawiacy zyskają nowe, ciekawe miejsce do spędzania wolnego czasu – dodał.

Obowiązkowy przystanek dla wielbicieli kolei zlokalizowany będzie w Szczęśliwicach na dwóch działkach o łącznej powierzchni prawie 27 ha. Lokalizacja będzie niewątpliwie dużym atutem nowej inwestycji samorządu i PKP. Duża przestrzeń, tereny zielone pozwolą nie tylko na stworzenie idealnych warunków ekspozycji kolejowych zbiorów muzealnych, ale też pozwolą odwiedzającym muzeum wypoczywać na świeżym powietrzu w granicach stolicy.

W kompleksie pod nazwą Stacja Muzeum znajdą się budynek główny muzeum, w którym eksponowane będą wystawy stałe i czasowe, sale edukacyjne i szkoleniowe, a także kino.

Zobacz prezentację Stacji Muzeum

Teren obiektu zostanie zagospodarowany tak, aby umożliwić podziwianie lokomotyw, wagonów i innych kolejowych eksponatów również na zewnątrz. Niewątpliwie ciekawymi miejscami w nowym muzeum będzie minikolejka, którą będzie można podróżować po terenie muzeum, a także „Laboratorium” – ekspozycja nowoczesnej kolei i miejsce warsztatów technicznych.

Stacja Muzeum będzie nową, unikatową przestrzenią na mapie Warszawy, gdzie poprzez edukację i zabawę dzieci, młodzież, a także dorośli będą mogli z bliska przyjrzeć się historii kolei. Placówka będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na rodzaj i liczbę zbiorów związanych z koleją, ale też na formę ich prezentacji wykorzystującą najnowocześniejsze rozwiązania takie jak np. technologia dotykowa, aplikacje multimedialne czy powszechne wykorzystanie Internetu.

Obiekt powstanie przy wsparciu finansowym organizatorów oraz funduszy europejskich, pozyskanych w ramach nowej perspektywy finansowej. Szacowana wartość projektu wynosi około 180 mln zł.

Stacja Muzeum ma w przyszłości stać się miejscem, gdzie mieszkańcy stolicy i regionu a także turyści będą mogli nie tylko poszerzać swoją wiedzę na temat historii kolejnictwa, ale też aktywnie spędzać czas.

 

  • fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych