Jesteś tutaj

SM31-143 w malaturze sprzed lat

za stroną: https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/33212/sm31-143-w-malaturze-sprzed-...

Źródło: PKP Cargo

Kolejna lokomotywa PKP CARGO przeszła naprawę i otrzymała historyczne barwy. SM31-143 została zaprezentowana na terenie łódzkiej Sekcji Centralnego Zakładu Spółki PKP CARGO S.A.

Fot. Artur Chmielewski

Lokomotywa przeszła w Zakładzie Napraw Taboru PKP CARGOTABOR w Czerwieńsku naprawę na poziomie P4, w ramach której przywrócono jej dawną malaturę – zieleń z pomarańczowym pasem. To już 20. lokomotywa, której PKP CARGO przywróciła historyczne barwy.

Prezentacja lokomotywy odbyła się w sobotę 9 lutego, na terenie sekcji Centralnego Zakładu PKP CARGO w Łodzi Olechowie, przy ul. Jana Gottlieba Blocha 15. Chętni mieli możliwość zwiedzenia sekcji z przewodnikiem.

– Jesteśmy spółką komercyjną, ale staramy się także dbać o dziedzictwo polskich kolei – podkreśla Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A. – To na pewno nie jest to ostatnia lokomotywa, której PKP CARGO przywraca historyczne barwy – wyjaśnia prezes Warsewicz.

Lokomotywy SM31 były budowane w latach 1976-1985 w Fabryce lokomotyw Fablok w Chrzanowie. Wyprodukowano 196 pojazdów tej serii. Są one przeznaczone do wykonywania ciężkich prac manewrowych na górkach rozrządowych i w przemyśle. Posiadają o 50 proc. większą moc niż lokomotywy serii SM42.

SM31-143 została zbudowana w 1981 roku. Pracę w służbie PKP rozpoczęła w lutym tego samego roku z przydziałem do lokomotywowni Katowice Szopienice. Następnie zatrudniona była w Raciborzu, Częstochowie, Bytomiu, Gliwicach i w Katowicach, skąd w 2000 roku trafiła do Zakładu Taboru w Łodzi, gdzie pracuje do dzisiaj. Łączny przebieg lokomotywy wynosi 761 787 km.

Lokomotywa SM31-143 przeszła naprawę w Zakładzie Napraw Taboru w Czerwieńsku, należącym do spółki zależnej PKP CARGOTABOR i specjalizującym się w naprawach rewizyjnych i głównych na poziomie P4 i P5.

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych