Jesteś tutaj

Zabytkowa kolej retro nową atrakcją Małopolski

za stroną: Rynek Kolejowy

Zabytkowa kolej retro nową atrakcją Małopolski

 

Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei planuje organizować regularne wycieczki pociągami retro po całej Małopolsce. Mają one być unikalną atrakcją turystyczną która przyciągnie do naszego regionu jeszcze więcej turystów.

 

Stowarzyszenie od 5 lat organizuje majową imprezę pod hasłem „Kolej na majówkę!” obejmującą przejazd pociągu retro z parowozem po przepięknej, nieczynnej na co dzień trasie Nowy Sącz – Chabówka. Dwa tygodnie temu odbył się pierwszy przejazd na trasie Chabówka – Zakopane. W niedzielę 22 lutego na kolejowy szlak do Zakopanego wyjechał zabytkowy skład złożony z lokomotywy parowej Ty42-107 oraz sześciu zabytkowych wagonów. Był to pierwszy od kilku lat ogólnodostępny przejazd pociągiem retro w zimowej scenerii. Przejazd członkowie NSMK przygotowali we współpracy ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce.

– W składzie pociągu obok pięciu zabytkowych wagonów po raz pierwszy znalazła się także salonka z lat 70. której pasażerowie odbyli podróż w wygodnych przedziałach, z możliwością skorzystania z przedziału salonowego – mówi Kamil Filipowski, prezes Stowarzyszenia. 

Uczestnicy przejazdu na trasie Chabówka - Zakopane mogli podziwiać z okien pokryte śniegiem krajobrazy Podhala, a przed samym Zakopanem także majestatyczne Tatry. W czasie jazdy obsługa pociągu częstowała pasażerów rozmaitymi przysmakami kuchni regionalnej, dzięki czemu do Zakopanego nikt nie przyjechał głodny. Podczas czterech godzin czasu wolnego w Zakopanem uczestnicy imprezy mieli zapewnioną możliwość przejazdu koleją linową na Gubałówkę w promocyjnej cenie, a także darmowe wstępy do filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Po powrocie do Chabówki na uczestników imprezy czekał rozpalony grill, a na zakończenie imprezy pokaz sztucznych ogni.

– Impreza spotkała się z ogromnym zainteresowaniem - biletów zabrakło po zaledwie trzech dniach przedsprzedaży na ponad miesiąc przed imprezą – podkreśla Kamil Filipowski.

W związku z tak wielkim odzewem, w odpowiedzi na liczne prośby i sugestie, w sobotę 21 marca parowy skład ponownie wyruszy na trasę z Chabówki do Zakopanego, tym razem pod hasłem "Powitania wiosny z parowozem". Organizatorzy zapewniają, że w przyszłości planują organizować przejazdy także na innych trasach.

– W grę wchodzą pociągi do Wieliczki, Wadowic, Krynicy czy też Biecza - nie brakuje pięknych i interesujących miejsc w naszym województwie, do których można dotrzeć koleją. Podróż zabytkowym składem jest tutaj dodatkową atrakcją całej wyprawy – Łukasz Wideł, wiceprezes Stowarzyszenia. 

Szczegóły na temat przejazdu pociągu retro z Chabówki do Zakopanego na powitanie wiosny 21 marca są dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.nsmk.pl

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych