Jesteś tutaj

Zrzutka na pozostałe koszty remontu EP05-22

za stroną: http://kskwroclaw.pl/wsparcie-finansowe-remontu-ep05-22-zrzutka/

Zrzutka na pozostałe koszty remontu EP05-22

Klub Sympatyków Kolei zakończył właśnie remont SM30-662, (efekty można zobaczyć w galerii na stronie Klubu: http://kskwroclaw.pl/fotogaleria-z-remontu-sm30-662/). Teraz KSK Wrocław startuje z kolejnym projektem, tym razem o wiele bardziej skomplikowanym.

Rozpoczęły się prace nad pierwszą w kolekcji lokomotywą elektryczną – EP05-22. W pierwszej fazie Wrocławscy Miłóśnicy zamierzają odbudować poszycie i przywrócić historyczny wygląd.

Lokomotywa dołączyła do klubowych zbiorów we wrześniu 2019 roku, podarowana przez PKP Cargo S.A. Oprócz bycia reprezentantem serii zachowanej tylko w 3 egzemplarzach, wyjątkowość temu egzemplarzowi nadaje fakt, że jest świadkiem historycznych wydarzeń Czerwca 1976. 25 czerwca tego roku, prowadząc pociąg pospieszny „Opolanin” EP05-22 została zatrzymana i wykolejona przez strajkujących robotników fabryki Ursus. Opis i zdjęcia tych wydarzeń pod linkiem:

https://polskiemiesiace.ipn.gov.pl/mie/wszystkie-wydarzenia/czerwiec-1976/galeria/115471,Ursus.html

Już wstępne oględziny lokomotywy dały nam dwa jasne wnioski. Pierwszy: jest ona kompletna – co dobrze rokuje na jej ponowne uruchomienie w przyszłości. Drugi wniosek: lata ekspozycji na warunki atmosferyczne spowodowały, że duża część poszycia nadaje się do wymiany. Zlecenie całości prac firmie zewnętrznej okazało się poza zasięgiem finansowym klubu.

Usuwanie przerdzewiałych elementów poszycia


Na początku listopada 2020 roku Klub nawiązał współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W ramach tej współpracy została zapewniona część środków finansowych na odbudowę poszycia i przywrócenie historycznej malatury z 1976 roku.

Brakujące chcemy pokryć ze zorganizowanej przez KSK Wrocław zrzutki:

https://zrzutka.pl/2a7wwx

Usuwanie starej farby


Klub Sympatyków Kolei dziękuje za każde wsparcie!

 

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych