Jesteś tutaj

ZRZUTKA PL - na renowacje EP05-22

za stroną: https://zrzutka.pl/2a7wwx

 

Renowacja zewnętrzna lokomotywy EP05-22

https://zrzutka.pl/2a7wwx

Opis zrzutki

Celem zrzutki jest pozyskanie brakujących środków na renowację zewnętrzną lokomotywy EP05-22, będącej w zbiorach Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Lokomotywa dołączyła do klubowych zbiorów we wrześniu 2019 roku, podarowana przez PKP Cargo S.A. Oprócz bycia reprezentantem serii zachowanej tylko w 3 egzemplarzach, wyjątkowość temu egzemplarzowi nadaje fakt, że jest świadkiem historycznych wydarzeń Czerwca 1976. 25 czerwca tego roku, prowadząc pociąg pospieszny „Opolanin” EP05-22 została zatrzymana i wykolejona przez strajkujących robotników fabryki Ursus. Opis i zdjęcia tych wydarzeń pod linkiem:

https://polskiemiesiace.ipn.gov.pl/mie/wszystkie-wydarzenia/czerwiec-1976/galeria/115471,Ursus.html

Już wstępne oględziny lokomotywy dały nam dwa jasne wnioski. Pierwszy: jest ona kompletna – co dobrze rokuje na jej ponowne uruchomienie w przyszłości. Drugi wniosek: lata ekspozycji na warunki atmosferyczne spowodowały, że duża część poszycia nadaje się do wymiany. Zlecenie całości prac firmie zewnętrznej okazało się poza zasięgiem finansowym klubu.

 

Na początku listopada 2020 roku Klub nawiązał współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W ramach tej współpracy została zapewniona część środków finansowych na odbudowę poszycia i przywrócenie historycznej malatury z 1976 roku. Środki pozyskane ze zrzutki mają uzupełnić brakującą część kosztów.

Jesienią 2020 z powodu pandemii koronawirusa po raz kolejny zostało mocno ograniczone główne źródło przychodów klubu, czyli udostępnianie taboru na przejazdy retro. Dlatego zwracamy się do miłośników kolei, pasjonatów historii, oraz wszystkich innych zainteresowanych o wsparcie naszej inicjatywy.

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na:

  • akcesoria szlifierskie i spawalnicze   
  • blachy poszycia
  • farby, lakiery i akcesoria malarskie
  • renowację aluminiowych wykończeń lokomotywy (listwy, ramy okienne, oznaczenia na czołach i bokach)
  • gumowe uszczelnienia    
  • skompletowanie i odświeżenie reflektorów
  • ścierniwo do obrobki strumieniowo ściernej
  • materiały termoizolacyjne
  • pozyskanie i transport zgarniaczy (aktualnie lokomotywa ich nie posiada)   

Planujemy zakończyć projekt do czerwca 2021 roku, czyli 45. rocznicy strajków.

W razie przekroczenia zakładanej sumy zbiórki, nadwyżki zostaną zeznaczone na dalsze prace przy lokomotywie, w tym te konieczne do przywrócenia sprawności technicznej.

 

Za pomocą Zrzutki klub zrealizował niedawno inny remont – przywrócenie historycznej malatury lokomotywy SM30-662: https://zrzutka.pl/mjd9ne

Więcej Klubie Sympatyków Kolei:

http://www.kskwroclaw.pl/

https://www.facebook.com/kskwroclaw/

http://muzeum.kskwroclaw.pl/ep05-22.html

 

KSK Wrocław jest Organizacją Pożytku Publicznego.

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych