Jesteś tutaj

ZRZUTKA PL - Remont zabytkowego Autosana H9

za stroną: https://zrzutka.pl/u49n2d

Remont zabytkowego Autosana H9

Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej
 

Opis zrzutki

      Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej - istnieje już od ponad 20 lat. Należy do STMKM ponad 30 osób nie tylko ze Szczecina, ale też z regionu. Stowarzyszenie stawia sobie za cel popularyzację wiedzy na temat historii komunikacji miejskiej w Szczecinie. Realizowane jest to m. in. poprzez ratowanie historycznych pojazdów tramwajowych i autobusowych.

 

           W wyniku działalności Miłośnicy zdobyli wiele umiejętności i doświadczeń, a także odnieśli nieco sukcesów. Głównym osiągnięciem Szczecińskich Miłośników jest doprowadzenie do powstania Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, które istnieje w nieczynnej zajezdni tramwajowej Niemierzyn. Dzięki ich staraniom zostało wyremontowanych wiele wagonów tramwajowych i autobusów. Zorganizowali też liczne imprezy komunikacyjne dla mieszkańców Szczecina.

 

W 2016 roku pozyskali z PKS Łuków niemal zabytkowego Autosana H9-35 z 1991 roku i od tego momentu trwają prace nad przywrócenie pełnej sprawności technicznej i dawny blask tego kultowego autobusu. W 2016 roku STMKM dokonało pobieżnego remontu wnętrza polegającego na wymianie siedzeń, odmalowaniu poręczy, wymianie fotela kierowcy oraz uzupełnieniu brakujących lub uszkodzonych drobnych elementów.

 

h4cada00a4354047.jpeg

 

 W 2017 roku za pomocą własnych sił i środków przeprowadzili zabezpieczający remont zewnętrznego poszycia pojazdu. Autobus został oczyszczony ze starych powłok lakierniczych, wykonano drobne naprawy blacharskie, a następnie został  odmalowany na wzór stosowany w latach 70. XX wieku. Pojazd odzyskał brakujące elementy listew ozdobnych oraz emblematy firmowe, szybkę ekspozytora tablic kierunkowych nad przednią szyb, a tekże płaty drzwiowe tylnego wejścia.

 

k3841b847d8c6742.jpeg

  Autobus jest sprawny i zarejestrowany jako zabytek, dzięki czemu może brać udział w różnych imprezach tematycznych, bądź pomagać innym stowarzyszeniom o charakterze non-profit w ich imprezach. Celem Szczecińskiego Towarzystawa Miłóśników Komunikacji  Miejskiej po zrealizowaniu do końca remontu Autosana jest reaktywacja autobusowej linii turystycznej w Szczecinie, poprzez którą będzie można zwiedzać miasto z okien zabytkowego pojazdu.

 

qfdc1ba70fb33fe7.jpeg

 

Więcej o Szczecińskim Towarzystwie Miłóśników Komunikacji  Miejskiej, oraz osiągnięciach a także o remoncie Autosana można się dowiedzieć klubowym profilu  Facebooku: www.facebook.com/STMKM/

 

Liczymy na państwa wsparcie :)

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych